بزرگترین چالش زندگی هر جوانی پس از قبولی در کنکوروانتخاب رشته ، یافتن شغل مناسبی است که از طریق آن یافته های سالهای تحصیلش را بکار ببرد و منبع کسب درآمدی برای دستیابی به استقلال داشته باشد.

اما پیدا کردن شغل مناسب علاوه براستعداد،مهارت و آموزش نیاز به مهارت های ارتباطی دارد که روند استخدام افراد را تسریع می کند.چرا که استخدام شدن و یافتن شغل هم یک تعامل اجتماعی است که نیاز به فراگیری مهارت دارد.

در ادامه به نکاتی کاربردی برای کسانی که در جستجوی کار هستند پرداخته می شود تا روند استخدام خودشان را تسریع کنند:

۱- رزومـــه‌ای کامــل و صـــادقانه آمــاده کنید

برای ورود به کار جدید، پیش از هر چیز به رزومه‌ای مناسب نیاز دارید. بهتر است در این متن کوتاه، به‌صورت دقیق به زمینه آموزشی و تخصص خود اشاره کنید. مهارت‌های‌تان را به دقت در رزومه جای دهید و از تجارب خود سخن بگویید. بهتر است این موارد را به‌نحوی متناسب و فهرست‌وار کنار هم بنویسید تا مسئولان استخدام بتوانند با سرعت آنها را مرور کنند. البته در آماده‌سازی رزومه باید در کنار دقت و فراگیری، صداقت را نیز مورد توجه قرار دهید. اشاره به مواردی که واقعی نیستند ممکن است در جلسات مصاحبه باعث رسوایی شما شود. به‌علاوه اگر مدیری شما را بر اساس توانایی‌‌های غیرواقعی استخدام کند، مطمئناً در زمانی کوتاه از نادرستی تصمیم شما آگاه خواهد شد و عذرتان را خواهد خواست. به یاد داشته باشید که صداقت همیشه کلید موفقیت است.

۲- از ارتباطات شخـصی به بهترین نحو استفاده کنید

شاید بی‌تجربگی و نبود سابقه کار مناسب مانع دستیابی به موقعیت‌های شغلی دلخواه شما باشد. در این وضعیت می‌توانید از روابط مستقیم و شخصی‌تان استفاده کنید. افرادی که در خانواده و یا جمع‌های دوستی شما را می‌شناسند، بهترین فرصت برای یافتن کار مناسب هستند. آنها می‌توانند با تکیه بر شناخت شخصی شما را به مراکز کاری معرفی کنند و یا به‌صورت مستقیم با همکاری با شما بپردازند. بهتر است فهرستی از چنین افرادی را آماده کرده و یک به یک از آنها درخواست کار کنید.

۳- با سختی‌ها کنار بیایید

بهترین موقعیت‌های شغلی نیز شامل وظایف روزانه‌ای هستند که احتمالاً چندان خوشایند نیست. از این‌رو پیش از آغاز کار، خود را برای پذیرش چنین مواردی آماده سازید. سعی کنید از زاویه‌ای مثبت به مسأله بنگرید. بدون شک کاری که در انجام دادن آن راحت نیستید، نقطه ضعفی را در شما نشان می‌دهد که می‌توانید با استفاده از فرصت پیش‌آمده آن را برطرف سازید. بهتر است بر اساس دستورالعمل مشهور «قورباغه را قورت بده!» انجام این قبیل وظایف را به نخستین ساعات کاری انتقال دهید. در این ساعات انرژی و توان شما بیشتر است و می‌توانید پس از رهایی از آنها، سایر وظایف خود را با کیفیت بالاتری به انجام رسانید.

۴- درباره شرکت جدید تحقیق کنید

اگر قصد درخواست کار از شرکتی را دارید یا به تازگی برای ورود به آن پذیرفته شدید، بهتر است درباره محل کار جدید تحقیق کنید. اطلاعات مختلفی را می‌توانید از وب‌سایت شرکت و یا دیگر منابع خبری به‌دست آورید. اگر شرکت مورد نظر چندان بزرگ نیست، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گفتگو با کارمندان فعلی و قدیمی مجموعه می‌تواند به شما راهنمایی ارزشمندی را ارئه کند. با استفاده از این اطلاعات قادر خواهید بود درک بهتری از وظایف، روابط کاری و فضای کلی مجموعه جدید به‌دست آورید و در کار خود موفق باشید.

۵- تفــاوت میان درآمد خـالـص و ناخالص را درک کنید

ممکن است شرکت حقوق به نسبت بالایی را به شما پیشنهاد کند و شما با خوشحالی پذیرای این وضعیت تازه باشید. غافل از آن‌که مقدار قابل توجهی از این درآمد صرف مالیات و حق بیمه ماهانه (و سایر موارد مشابه) خواهد شد. به همین دلیل در زمان مذاکره و عقد قرارداد بهتر است مقدار دریافتی خالص خود را به‌عنوان موضوع مذاکره مدنظر داشته باشید تا در زمان آغاز به‌کار غافلگیر نشوید.

۶- پرستیژ کـاری خود را حفظ کنید

پوشش مناسب و آراسته بخش قابل توجهی از برند کاری شما را می‌سازد. در طول جلسه مصاحبه و پس از حضور در محل کار، نسبت به این عامل مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید. بی‌توجهی به آراستگی ظاهری به وجهه شما آسیب می‌رساند و باعث پنهان ماندن سایر قابلیت‌های‌تان می‌شود. بهتر است از پیش نسبت به عرف حاکم بر سازمان جدید، پوشش رسمی احتمالی و موارد مشابه اطلاعاتی کسب کنید و خود را با مقتضیات آن هماهنگ سازید.

۷- مصــــاحبه را هـوشمنـــدانه مدیریت کنید

در فرآیند مصاحبه شما تنها موظف به پاسخگویی به سؤالات نیستید و می‌توانید پرسش‌های خود را نیز مطرح نمایید. به‌طور مثال بپرسید که موقعیت شغلی جدید از چه طریقی به پیشرفت مجموعه کمک خواهد کرد؟ فرصت‌های ارتقا و پیشرفت چگونه مهیا می‌شود؟ و جنبه‌های جذاب شغل جدید چیست؟ همچنین پرسش از شرایط پرداختی و مزایای شغلی نیز کاملاً موجه و طبیعی است. با طرح این پرسش‌ها نه تنها اطلاعات خود را نسبت به شغل آینده افزایش می‌دهید، بلکه جدیت خود را نیز به رخ مصاحبه‌کننده می‌کشید.

۸- بــه هزینــه‌های رفت‌وآمد توجه داشته باشید

مسیر خانه شما تا محل کار جدید نیز برخلاف آنچه در ابتدا به نظر می‌رسد اهمیت زیادی دارد. ممکن است در روزها و هفته‌های ابتدایی شور و شوق زیادی داشته باشید و نسبت به سختی راه بی‌تفاوت باشید، اما با گذشت زمان، مسیر طولانی شما را فرسوده خواهد کرد. به‌علاوه طی نمودن مسیرهای طولانی بسیار هزینه‌بر است و باید در حقوق دریافتی این مبالغ را نیز مورد توجه قرار دهید. اگر نسبت به این موارد غفلت کنید، پس از مدتی به شدت خسته شده و کیفیت کاری نیز آسیب خواهد دید.

۹- رویکرد مثبت و حرفه‌ای داشته باشید

در روزهای ابتدایی کار معمولاً با درگیری‌های احساسی و عدم همراهی با محیط جدید مواجه خواهید بود. سعی کنید نگاه خود را کاملاً حرفه‌ای کنید و به همه چیز به دیده خوش‌بینی بنگرید. مطمئن باشید که پس از گذشت مدتی هماهنگی بیشتری با محیط پیدا می‌کنید و دوستان تازه‌ای خواهید یافت. از این طریق گذران ساعات کاری بسیار آسان‌تر خواهد شد. به یاد داشته باشید که نخستین روزهای کاری و برخوردهایی که در طول آنها انجام می‌دهید، وجهه آینده شما را نزد همکاران‌تان شکل می‌دهد. پس دقت کنید و از برخوردهای احساسی بپرهیزید.

۱۰- هدف بلندمدتی را برای خود در نظر بگیرید

تردیدی نیست که کسب درآمد یکی از اهداف اصلی کارها و مشاغل است. اما نباید خود را به این عامل محدود سازید. سعی کنید اهداف بلندمدتی را برای خود طراحی کنید و فعالیت‌های کاری خود را در جهت دستیابی به آنها هدایت کنید. هر شغل تازه فرآیندی از تجربه‌اندوزی است که شما را با چالش‌های جدید مواجه می‌کند. اگر از این موقعیت به درستی استفاده کنید، رفته‌رفته در کار خود پیشرفت کرده و موفقیت در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

 

منبع: معیشت