فارغ از موقعیت و مقام شغلی، ناخشنودی از زندگی کاری افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرخوردگی، یکنواختی و خشم کارکنان ممکن است هم برای افراد و هم برای سازمان‌ها هزینه‌های گزافی ایجاد کند.  سودآوری شرکت‌ها و کسب‌وکارها رابطه‌ی مستقیمی با خشنودی نیروی کاری‌شان دارد.همچنین خشنودی کارکنان و کیفیت زندگی کاری، تأثیر مستقیمی بر کیفیت خدمت‌رسانی به مشتری دارد.

در طول تعطیلات آخر هفته می‌توانید با انجام کارهایی کوتاه و مؤثر بر کیفیت کاری خود بیفزایید و از دوران تعطیلات به بهترین نحو استفاده کنید.

پیشنهادهای زیر اقداماتی بسیار ساده هستند که در کمترین زمان قابل انجام‌اند. در عین حال، تأثیرات قابل توجهی با این تغییرات کوچک ایجاد می‌شود که می‌تواند روند امور را بهبود بخشیده و حرفۀ شما را با کیفیت سازند.

۱- نام خود را در گوگل سرچ کنید

با قرار دادن نام خود در علامت ” ” می‌توانید نتایج مرتبط با آن را مشاهده کنید. اگر مدیریت یک کسب و کار شخصی را برعهده دارید، نام شرکت را جستجو و اخبار و نوشته‌های احتمالی پیرامون آن را مشاهده کنید. از این راه، نسبت به وضعیت موجود و نظر دیگران آگاهی پیدا خواهید کرد.

۲- شرکت‌هایی را که مایل به کار کردن در آن‌ها هستید، بشناسید

با استفاده از جستجوی اینترنتی می‌توانید از بازار کار مرتبط با تخصص خودتان اطلاع پیدا کنید. اگر شرکت یا مجموعۀ خاصی را برای آینده مدنظر دارید، در هنگام آسایش دربارۀ آن‌ها جستجو کنید و چشم‌انتظار موقعیتی برای کار کردن در آن‌ها باشید. از این راه، در صورت نیاز به تغییر شغل، فرایند کاریابی با هوشمندی و سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

۳- ارتباط با دوستان قدیمی را ازسر بگیرید

ممکن است فشار کاری بر روابط شما تأثیر گذشته باشد و برخی از روابط کم‌رنگ شده باشد. فرصت تعطیلات زمان مناسبی برای بهبود این روابط است. می‌توانید با هر بهانه‌ای به دوستان قدیمی خود ایمیل بزنید و ضمن احوال‌پرسی آن‌ها را در جریان زندگی و کار خود قرار دهید. کلید موفقیت در کار، ارتباطات است و از انجام چنین کاری ضرر نخواهید کرد.

۴- اطلاعات شبکۀ تجاری را به‌روزرسانی کنید

بسیاری از ایرانیان در شبکۀ حرفه‌ای لینکداین (LinkedIn) یا دیگر شبکه‌های اینترنتی حرفه‌ای عضواند. سعی کنید در فرصت‌های موجود، اطلاعات خود را در این شبکه‌ها به‌روز کنید و کارفرمایان احتمالی را نسبت به چندوچون حرفه‌ای خود آگاه سازید. این کار موجب ایجاد فرصت‌هایی تازه برای شما خواهد شد.

۵- در شبکۀ اجتماعی تازه‌ای عضو شوید

امروزه اغلب افراد در شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند و اطلاعات حرفه‌ای و شخصی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. هر روز به شمار این شبکه‌ها افزوده می‌شود و شبکه‌های اجتماعی جدید امکانات تازه‌ای را به مخاطبان عرضه می‌کنند. از این رو شاید عضویت در شبکه‌ای جدید بتواند در مسیر حرفه‌ای شما مؤثر واقع شود.

۶- فهرستی از کتاب‌های مفید برای کسب و کار تهیه کنید

مطالعه یکی از کلیدهای اصلی موفقیت است. می‌توانید در اوقات فراغت با جستجویی ساده فهرستی از کتاب‌های مناسب در حوزۀ کسب و کار تهیه کرده و برای خواندن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. مطمئن باشید که تأثیرات حاصل از مطالعۀ شما روی کار و حرفۀ مورد علاقه‌تان، باعث شگفتی خواهد بود.

۷- فهرستی از آرزوهای خود تهیه کنید

در دنیا به هر چه بخواهید می‌رسید؛ اما باید به‌درستی و دقت بدانید که چه می‌خواهید. دوران تعطیلات بهترین زمان برای شناسایی اهداف و آرزوهای شماست. می‌توانید محیطی آرام انتخاب کرده و آرزوهای خود را روی کاغذ بنویسید. اگر ازدواج کرده‌اید با شریک زندگی خود نیز در این باره گفتگو کنید و آرزوهای مشترک را شناسایی نمایید.

۸- تفریحات ساده را از یاد نبرید

زندگی بدون تفریح لذت‌بخش نیست. امروزه طیف متنوعی از تفریحات وجود دارد که با صرف کمترین هزینه می‌توانید خود و عزیزانتان را از آن‌ها بهره‌مند سازید. سعی کنید در هنگام بی‌کاری تعدادی از تفریحات جذاب را پیدا کنید و برای استفاده از آن‌ها برنامه‌ریزی نمایید.

۹- کارت ویزیت سفارش دهید

با ظهور فن‌آوری‌های جدید استفاده از کارت ویزیت تا حدودی کاهش یافته است؛ اما همچنان می‌توانید از این ابزار جهت ایجاد چهره‌ای حرفه‌ای برای خود استفاده کنید. کارت‌ ویزیت با کمترین هزینه قابل چاپ است و می‌توانید آن را به‌سادگی سفارش دهید.

۱۰- دربارۀ دستمزد خود تحقیق کنید

هنگام آسایش زمان مناسبی برای انواع تحقیقات است. شاید مهم‌ترین مورد در این میان، یافتن دستمزد متوسط برای فردی مثل شما در بازار است. با این کار می‌توانید موقعیت کنونی خود را مورد ارزیابی قرار دهید و برای تغییرات احتمالی آماده شوید.

۱۱- اتاق و میز کار شخصی‌تان را سر و سامان دهید

اگر در فضایی منظم و تمیز زندگی کنید، کیفیت کاری شما ارتقا پیدا خواهد کرد. در صورتی که نمی‌توانید در ساعات کاری برای این کار زمان اختصاص دهید، استفاده از تعطیلات گزینۀ مناسبی برای شما است. سعی کنید هر چیز را در جای خود قرار دهید و نظم مطلوبی را بر وسائل شخصی و کاری حکم‌فرما سازید.

۱۲- برنامه‌های خود را در تقویم یادداشت کنید

زمان‌بندی تأثیر قابل توجهی روی کیفیت کاری شما دارد. سعی کنید فهرستی از کارهای هفته یا ماه آینده را تهیه کرده و آن‌ها را روی تقویم خود ثبت کنید. استفاده از ابزارهای هوشمند و تقویم رایانه‌ای نیز گزینه‌ای قابل استفاده‌ برای شماست.

 

منبع: معیشت