در گذشته بازنشستگی به معنی پایان زندگی کاری بود و معمولا افراد فعالیت کاری خود را بسیار محدود می کردند. اما امروزه افراد زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال کار بعد از بازنشستگی هستند. طبق آمار مؤسسه Bank rates ، بیش از نیمی از کارمندان در امریکا به دنبال کار بعد از بازنشستگی هستند. ۳۹ درصد این افراد اعلام کرده اند که به کار کردن علاقه دارند ،‌۳۲ درصد اعلام کرده اند که به پول احتیاج دارند و مابقی به دلایل مختلف خواهان ادامه فعالیت های کاری خود هستند.
بسیاری از افراد برای آنکه بتوانند از مزایا و حقوق استفاده کنند ، بازنشستگی خود را تا حد ممکن به تعویق می اندازند. برخی دیگر نیز بعد از بازنشستگی به دنبال شغل های دیگری می روند.

اگر به تازگی وارد دوران بازنشستگی شده‌اید، بهتر است در کنار برنامه‌ریزی برای حضور در کنار خانواده و تفریح، زمانی را نیز برای کار و تجارت اختصاص دهید. سالیان دراز کار به ایجاد مهارت، دانش و تجربه فوق‌العاده ارزشمندی انجامیده است که باید از آن در جهت رفاه خود و دیگران بهره بگیرید. پیش از تصمیم‌گیری درباره نوع کاری که برای این دوران در نظر گرفته‌اید، بهتر است همراه با اعضای خانواده اهداف اصلی و سبک زندگی مطلوب‌تان را مشخص کنید و آنگاه براساس این موارد، اقدام به تعیین نوع تجارت یا کسب‌وکار مورد نظر نمایید. در ادامه پنج پرسش اصلی مورد اشاره قرار گرفته‌اند که به شما در شناسایی سبک زندگی متناسب برای دوران بازنشستگی یاری می‌رسانند. با استفاده از این پرسش‌ها می‌توانید معیارهای انتخاب شغل مناسب را مشخص ساخته و برنامه‌ریزی برای آن را آغاز نمایید.

۱- دوست دارید انجام چه کارهایی در دوران بازنشستگی متوقف شود؟

برای بیشتر افراد، دانستن اینکه چه چیزی را نمی‌خواهند، بسیار آسان‌تر از تعیین موارد خواستنی است! این مسأله در مورد سبک زندگی نیز کاملاً صدق می‌کند. حتماً در دوران کاری شما زمینه‌ها و کارهایی بوده است که برای توقف آنها لحظه‌شماری کرده‌اید. به‌طور مثال، می‌توانید صبح‌ها دیرتر از خواب برخیزید، زمان کمتری را کار کنید و یا کنترل زمان را کاملاً در اختیار داشته باشید. تعیین دقیق این امور می‌تواند در انتخاب شغل مناسب راهنمای شما باشد.
برای اطمینان از اینکه نکته‌ای از قلم نیفتاده است، تمام مواردی را که در دوران کاری موجب تشویش یا ناراحتی شما می‌شدند به‌صورت دقیق فهرست کنید. این موارد را به‌عنوان راهنمای گام‌های بعدی مورد استفاده قرار دهید.

۲- چرا می‌خواهید باز هم کار کنید؟

بازگشت به کار پس از بازنشستگی برخلاف ظاهر آن چندان آسان نیست. شما دیگر انرژی گذشته را ندارید و هرچند می‌توانید این کاهش را با تجربه و مهارت خود جبران کنید، اما فشارهای خاص دوران بازنشستگی پیش روی شما قرار دارند. از این‌رو دانستن دقیق دلایل بازگشت به کار برای تقویت نیروی اراده و استقامت شما ضروری است. به‌طور مثال، می‌توانید برای سلامتی بیشتر به فعالیت جسمانی موجود در کار اشاره کنید و یا با یاری از فعالیت ذهنی آن، قوای مغزی خود را سالم نگاه دارید. مزایای بازگشت به کار بسیار زیاد هستند و با اندکی جستجو می‌توانید موارد بسیاری از آنها را بیابید. این موارد را نیز یادداشت کرده و برای ادامه مسیر راهنمای خود قرار دهید.

۳-زمان‌‌بندی مطلوب برای کار در این دوران چیست؟

مسأله زمان در دوران بازنشستگی اهمیت دو چندان دارد. در زمان‌های قبلی، شرایط کار به نحوی بود که زمان‌بندی شما اغلب از سوی مدیران تعیین می‌شد. اما اینک فرصت تدوین برنامه زمانی در اختیار خود شما قرار گرفته است. به‌علاوه انتظارات جدیدی نیز در خانواده وجود دارد و همراهان شما خواهان صرف زمان بیشتری هستند. به همین دلیل، پیش از انتخاب شغل تازه و آغاز کار، بهتر است در مشورت با اعضای خانواده و سنجش تمایل شخصی خود، زمان‌بندی مناسب را برای کار تازه بیابید. میزان وقتی را که در هر روز برای کار اختصاص می‌یابد، بر اساس همین عوامل مشخص سازید و آنگاه تناسب گزینه‌های کاری‌تان را با این طرح زمانی بررسی کنید.برای زمان‌‌بندی عجله نکنید و مدتی تصمیم اولیه خود را به اجرا بگذارید تا نواقص احتمالی آشکار شود. پس از اصلاح مورد نیاز، برنامه زمانی خود را تدوین کرده و برای انتخاب شغل تازه اقدام کنید.

۴- به چه نوعی از کار گرایش دارید؟

بازنشستگی فرصت انتخاب وسیع‌تری را پیش روی شما قرار می‌دهد. البته این در صورتی است که تحت فشار مالی قرار نداشته باشید، چراکه در این صورت دایره انتخاب شما محدود خواهد شد. با این وجود، انتخاب‌های شما کاملاً آزاد نیست. در دوران حرفه‌ای خود با تجارب خاصی مواجه بوده‌اید و مهارت‌های ویژه‌ای را اندوخته‌اید. حال زمان آن فرارسیده تا با آگاهی کامل وارد عرصه شوید و دانش خود را برای پیشرفت در اختیار دیگران قرار دهید. البته اگر به مشاغل یا کارهای خاصی گرایش دارید که در دوره قبلی امکان تجربه آنها را نداشته‌اید، می‌توانید دوران بازنشستگی را صرف آنها کنید. با این‌حال، در صورتی‌که نسبت به شغل جدید کاملاً ناآشنا هستید، پیش از هر اقدامی با افراد باتجربه در این زمینه گفتگو نمایید.

۵- دوست دارید با چه افرادی همکاری کنید؟

انتخاب همکاران نیز در کارهای پس از بازنشستگی با حوزه انتخاب وسیع‌تری همراه است. شاید در زمان پیشین مجبور بودید با کسانی کار کنید که شخصیت نامطلوبی داشتند و به سبب شرایط اقتصادی ناچار از تحمل آنها بودید. اما در حال حاضر اجباری برای تن دادن به چنین مسائلی وجود ندارد. پیش از انتخاب شغل، تصمیم بگیرید که دوست دارید با چه کسانی همکار شوید. به‌طور طبیعی، هر یک از مشاغل روحیه خاصی را طلب می‌کند و از این رو انتخاب روحیه مطلوب بخشی از فرآیند کسب‌وکار تازه خواهد بود. معیارهای خود را به دقت معین کنید و آنگاه بر اساس گزینه‌های کاری موجود، انتخابی مناسب را صورت دهید.
اگر شرایط مالی و اقتصادی اجازه می‌دهد و تجربه خوبی در راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک دارید، می‌توانید برای کار تازه در دوران بازنشستگی روی خانواده خود حساب ویژه‌ای باز کنید. به کار گرفتن نزدیکا‌ن در کسب‌وکار تازه در کنار اینکه فرآیندها را آسان‌تر می‌سازد، باعث می‌شود که زمان بیشتری را با همسر و فرزندان خود بگذرانید و در واقع با یک تیر دو نشان بزنید. البته کار خانوادگی نیاز به مهارت‌های ویژ‌ه‌ای دارد و خالی از دشواری نیست، اما در مجموع انتخاب مناسبی به شمار می‌رود.

 

منبع: معیشت