امروزه کسب و کارهای کوچک زیادی در سراسر دنیا ایجاد شده است  نابودی کسب و کارها در خیلی از موارد اجتناب‌ناپذیر است. برای هر کارآفرین جدیدی طبیعی است که در ابتدا خوش‌بین باشد. چه یک نفر ایده‌ای داشته باشد که دنیا را تغییر می‌دهد، چه در حال تاسیس یک کافی‌شاپ باشد، در ابتدا فقط نیمه پر لیوان را می‌بیند و اطمینان دارد که موفق می‌شود.

اشتیاق کارآفرینی ممکن است نادرست باشد و نابودی کسب و کارها امری محتمل است. مطابق آمارهای ارائه شده در ایالات متحده سالانه حدود نیم میلیون کسب و کار جدید راه‌اندازی می‌شود. درحالی‌که پس از گذشت دو سال تنها ۳۰درصد از آن‌ها قادر به ادامۀ کارند. پس از گذشت ۱۵سال این رقم به ۲۵ درصد می‌رسد و اغلب کسب و کارها با شکست مواجه می‌شوند. این ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد که اشتیاق، انگیزه و حتی ایده‌ای بدیع هیچ‌یک به تنهایی قادر به تضمین موفقیت نیست و ادامۀ مسیر کسب و کار به مدیریت بهینۀ تمام عوامل مؤثر وابسته است.

تعریف کسب و کارهای کوچک و بزرگ از دیدگاه تخصصی اغلب با نگاه متداول تفاوت دارد. به این معنا که در بررسی‌های حرفه‌ای کسب و کارهایی با کمتر از ۵۰۰ کارمند، کوچک تلقی می‌شوند و شیوۀ بررسی و راهکارهای پیشنهادی به آن‌ها در قالب «کسب و کارهای کوچک» صورت می‌پذیرد.

حال باید به دلایل اصلی ناکامی این بخش بزرگ از کسب و کارهای کوچک نگاهی داشته باشیم:

۱- اتمام پول

پول برای هر تجارتی به‌مثابه خون است و بدون آن ادامۀ کار ممکن نخواهد بود. اگر پول در میانۀ راه تمام شود، کسب و کار شما مانند یک بدن که بدون خون مانده، ناگزیر از میان خواهد رفت. از این رو به‌طور طبیعی شمار زیادی از کسب و کارهای جوان به دلیل اتمام پول و ناتوانی در تأمین منابع مالی جدید از میان رفته‌اند. اغلب گردانندگان چنین کسب و کارهای ناکامی درخصوص پول سهل‌انگاری کرده‌اند و از پیش برای مواجهه با دشواری‌های مالی فکری نداشته‌اند. برای پیشگیری از این مشکل باید از پیش برای پول خود برنامه‌ریزی داشته باشید و چشم‌انداز سالیان آتی را با بدبینی منطقی ترسیم کنید. از این راه می‌توانید منابع جایگزین را پیش از ورود عملی به کار، شناسایی نموده و در زمان ضروری آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. بهتر است در طرح کسب و کار خود فهرستی از منابع مالی و میزان قابل اعتماد بودن آن‌ها را درج کنید. با این کار در زمان بی‌پولی می‌توانید به طرح کسب و کار خود مراجعه کرده و یکی از راه‌های تأمین مالی را مورد استفاده قرار دهید.

۲- تحقیقات اندک

بارها و بارها دربارۀ اهمیت تحقیق و بررسی پیش از آغاز کار سخن گفته‌ایم. این اهمیت از آن جهت است که بدون بررسی قبلی شما هیچ چشم‌اندازی از فضای پیش روی خود نخواهید داشت و مانند فردی نابینا قدم در فضای تاریک می‌گذارید. با چنین شرایطی افتادن در چاله‌ها و چاه‌ها کاملاً طبیعی است. سعی کنید جنبه‌های گوناگون کار جدید را بررسی کنید، موانع احتمالی و فرصت‌ها را شناسایی نمایید و در نهایت تمام این موارد را در طرح کسب و کار بگنجانید.

۳- شریک‌های نامناسب

شریک‌ها در کسب و کار تازه به خانواده می‌مانند. اگر افراد این خانواده نسبت به کار تازه تعهد نشان دهند، در برابر دشواری‌ها مقاومت کنند و وسوسۀ سود فوری را کنترل نمایند، بدون شک موفقیت در دسترس خواهد بود. اما اگر شریک‌های کاری در یک کسب و کار با یکدیگر هماهنگ نباشند و مشاجره و بی‌اعتمادی فضای مجموعه را در برگیرد، کودک نوپای کسب و کار اقبالی برای رشد و بلوغ نخواهد داشت. سعی کنید شریک‌ها و همکاران خود را به‌ویژه در مراحل ابتدایی با وسواس و دقت انتخاب کنید. شاید با فردی دوست یا همکار باشید و از این رابطه رضایت کامل داشته باشید؛ اما این رضایت به معنای مناسب بودن چنین فردی برای شراکت نیست. افراد در موقعیت‌های خاص عملکرد متفاوتی دارند و باید برای جلوگیری از غافلگیری پیش از پیشنهاد همکاری به‌خوبی روی فرد مورد نظر تأمل کنید.

۴- بازاریابی نامطلوب

بهترین محصولات هم نیازمند معرفی مناسب به مشتریان هستند؛ زیرا هیچ مصرف‌کننده‌ای بدون آگاهی از کیفیت یک محصول قادر به شناسایی آن نیست. از این رو اگر مدیران کسب و کار بدون برنامۀ‌ دقیق برای بازاریابی وارد عرصۀ عملی شوند، آسیب جدی به ایده‌ها و اهداف خود وارد خواهند آورد. بازاریابی شما باید با شناسایی دقیق مشتریان بالقوه، آگاهی کامل از نقاط قوت و ضعف محصول و قیمت‌گذاری منصفانه همراه باشد. اگر این گام‌ها را مورد توجه قرار دهید، راهبرد بازاریابی شما با موفقیت اجرا خواهد شد.

 

منبع: معیشت