اگر علاوه بر شغل ثابتتان یک شغل دوم با ساعات کاری منعطف و پاره وقت پیدا کنید با این شغل هم می توانید درآمد کسب کنید و هم سرگرم شوید.

شغل دوم به معنی رفتن به محل کار دیگر و داشتن ساعت کاری خاص برای آن نیست زیرا اگر شما بخواهید در دو محل متفاوت بیش از توانتان کار کنید بازده مناسب خود را از دست می دهید و خسته می شوید

انتخاب شغل دوم بخشی چالش‌‌برانگیز از زندگی کاری افراد است. بخشی که بدون برنامه‌ریزی دقیق ممکن است باعث ایجاد مشکل شود. به همین دلیل پس از دانستن اصول اصلی حاکم بر انتخاب این‌گونه مشاغل که در بخش دیگری به آن‌ها اشاره شد، در ادامه گام‌های اصلی در فرایند انتخاب شغل دوم را به شما معرفی می‌کنیم. این گام‌ها باعث تسهیل فرایند کاریابی و ورود موفق به شغل دوم برای شما خواهد شد:

۱- نقاط قوت خود را شناسایی کنید

هنگام انتخاب شغل دوم نیز مانند شغل اصلی، باید به نقاط قوت خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. سعی کنید فهرستی از قابلیت‌های کارساز خود را تهیه کرده و بر اساس این فهرست کاریابی را آغاز کنید. هنگام شناسایی این نقاط از بدبینی یا خوش‌بینی پرهیز کنید و تا حد امکان واقع‌بین باشید. یافتن ویژگی‌های مثبت و مزیت‌های رقابتی، شما را قادر خواهد کرد تا در زمینه مناسب برای کار جستجو کنید و در ادامه مسیر، این ویژگی‌ها را بیشتر تقویت نمایید.

۲- نقاط ضعف خود را بپذیرید

هر فردی در کنار ویژگی‌های مثبت، در برخی از حوزه‌ها نیز ضعیف است. واقع‌بینی به معنای پذیرش همزمان این دو وجه است. فهرست ویژگی‌های شما باید در کنار نقاط برتری ‌بخش، به موارد ضعیف‌تر نیز اشاره کند. آگاهی از این نکات به شما کمک می‌کند تا در طول زمان برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. البته با توجه به محدودیت‌های موجود در انتخاب شغل دوم، بهتر است بیشتر بر نقاط قوت خود تکیه داشته باشید.

۳- شغل مکمل را انتخاب کنید

در طول مدت حضور در شغل اصلی، بخش زیادی از انرژی شما صرف انجام وظایف مرتبط با حوزه کاری‌تان خواهد شد. طبیعی است که اگر شغل دوم شما با این حوزه فاصله زیادی داشته باشد، مجبور خواهید بود اندک توان باقیمانده خود را نیز صرف سازگاری با این شغل کنید. در حالی که اگر شغل دوم به نوعی مکمّل شغل اول باشد، می‌توانید با فراغت بیشتری وظایف را انجام دهید. نکته دیگر این است که تخصص شما به طور معمول در زمینه خاصی شکل گرفته و ورود به شغلی که چندان در آن مهارت ندارید، باعث آسیبِ وجهه کاری شما خواهد شد.

۴- مهارت بیاموزید

به شغل دوم مانند فرصتی برای تقویت توانایی‌های خود نگاه کنید؛ زیرا با کار بیشتر و مواجه شدن با چالش‌های جدید، مهارت‌های مورد نیاز شما تقویت می‌شود. در این زمینه منابع مختلفی در دسترس شماست که می‌توانید با کمترین هزینه از آن‌ها استفاده کرده و پشتوانه علمی و مهارتی خود را تقویت کنید.

۵- ریسک‌ها را بشناسید

مشاغل دوم نیز از قواعدی مشابه با کار اصلی شما پیروی می‌کنند. بر همین اساس، برخی از مشاغل بار مسئولیت بیشتری دارند و میزان ریسک آن‌ها بالاتر است. البته نمی‌توان در مورد ورود به چنین مشاغلی پرهیز از آن‌ها توصیه کلی داشت. با این حال، بهتر است پیش از پذیرش مسئولیت در شغل دوم، تمام خطرات و چالش‌های آن را شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که زمان و انرژی شما در این مشاغل محدودتر است و به همین دلیل ممکن است توانایی کنترل کامل شرایط را نداشته باشید.

۶- به علایق خود اهمیت دهید

شغل دوم می‌تواند مجالی برای ورود به حوزه‌های مورد علاقه شما باشد؛ به‌ویژه اگر در این شغل صرفاً پول هدف شما نیست. سعی کنید زمینه‌ها و استعدادهایی را که در فشار کاری چندان توجهی به آن‌ها نداشته‌اید به تدریج شناسایی نموده و در زمان انتخاب کار فرعی از آن‌ها به عنوان راهنما استفاده کنید. از این طریق می‌توانید انتخاب خود را انگیزه تقویت بیشتر کنید و شاید در نهایت همین شغل دوم به سبب استعداد و علاقه، به گزینه اول شما تبدیل شود.

 

منبع: معیشت