در دنیای پر رقابت فعلی که محصولات مختلف با به کارگیری روش های صحیح، امکان موفقیت در بازار را دارند ، برای موفقیت باید به دارایی های نامشهود شرکت بیش از پیش توجه کرد تا بتوانیم در این عرصه باقی بمانیم.
در این میان، برندها فرصتی ویژه جهت منحصر به فرد بودن و ممتاز نمودن کالا یا خدمت را به دست می دهند.
برند نمادی است که دامنه متنوعی از ایده ها و ویژگی ها را در بر می گیرد.مصرف کنندگان از طریق برند ها محصولات و یا خدمات را شناخته و به آن ها پایبند می شوند. افزایش قدرت  نام و نشان تجاری جهت متمایز ساختن  به طور تاثیر گذاری می تواند مزایایی مانند افزایش قصد خرید، هزینه ها ی کمتر بازاریابی ، افزایش فروش، اولویت بندی های قیمت و وفاداری مشتری  در  محصولات و خدمات ایجاد کند.

برای کسب و کارهایی که هنوز یک کمپین برندینگ شرکتی بزرگ ایجاد نکرده اند، حتی فهمیدن اینکه اصلا از کجا باید شروع کرد هم می تواند دشوار باشد.

به طور کلی روند برندینگ باید به ترتیب زیر باشد:

گام ۱: برند خود را ارزیابی کنید

قبل از اینکه بخواهید چیزی را تعمیر کنید اول باید بدانید مشکل از کجاست. به همین دلیل بهتر است قبل از هر چیز برند سازمان خود را بررسی کنید. پیامی که برند درحال حاضر می رساند، هویت بصری، ظاهر و کارایی وب سایت و غیره مواردی هستند که باید یک نگاهی به آنها بیاندازید. نقاط قوت و ضعفی که در حال حاضر وجود دارند را ارزیابی کنید. چه چیزهایی نیاز به تغییر دارند؟ چه عناصر را می خواهید نگه دارید؟ همچنین زمان خوبی است که برند رقیبان خود را نیز بررسی کنید.

گام ۲: وعده برند خود را مشخص کنید

یعنی همان چه کسی، چه چیزی، چرا و برای چه کسی
با همۀ مدیران سازمان خود (نه فقط بخش بازاریابی) جلسه بگذارید و در مورد این بحث کنید که برند شما باید نمایانگر چه چیزی باشد. ماموریت و مشتریان تان، محصولات و خدمات، وعده های تان، و غیره را مشخص کنید. بهتر است یک نفر این بحث را راهبری کند، حال آن شخص می تواند یکی از مدیران شرکت باشد و یا فردی که یک کارشناس حرفه ای برند، تا بتوانید در نهایت به پیام کلیدی برند خود برسید.

گام ۳: همه را در اینکار دخیل کنید. وقتی می گویم همه، منظور همه است

در اینجا باید این پیام های کلیدی را با بقیه کارکنان شرکت در میان بگذارید. از طریق یک پرسشنامه، بفهمید که درک کارکنان در مورد شرکت واقعا چیست و فکر می کنند برند باید چه پیامی داشته باشد.

گام ۴: برند خود را زنده کنید

حالا وقت آن است که تمام این اطلاعات را به یک استراتژی برند یکپارچه محدود کنید و آن را با یک لوگوی بهتر نشان دهید. شاید لازم باشد لوگوی قبلی را با یک لوگوی دیگر که بهتر پیام شرکت را منتقل می کند جایگزین کنید.
حتما موضوع لوگو را جدی بگیرید. اصلا ایده خوبی نیست که از یکی از دوستان دبیرستانتان که نقاشی اش خوب است بخواهید برایتان یک لوگو طراحی کند. آینده شرکت خود را در نظر داشته باشید چون لوگو باید از آزمون زمان سربلند بیرون بیاید و زود از مد نیفتد. با یک دفتر طراحی معتبر برای دیدن نمونه کارها هماهنگ کنید.

گام ۵: از اجرای استراتژی برند یک سری دستورالعمل تهیه کنید – و در زمان لازم آنها را “اجرا” کنید.

بخش برندسازی سازمانی باید یک سری دستورالعمل در مورد چگونگی ارائه برند – از جمله رنگ و فونت لوگو و اینکه چه زمانی از لوگو در زمینه های مختلف استفاده کرد (سیاه و سفید، رنگی، پس زمینه تیره و غیره) – تهیه کند.
خیلی خیلی ضروری است که با تیم کارکنان خود کار کنید تا مطمئن شوید از دستورالعمل های برند آگاهند و از آنها پیروی می کنند. اگر تنها نیمی از تیم تان از دستورالعمل برند پیروی کند، آن ثبات لازم را نخواهید داشت. در غیر این صورت در نهایت فقط یک سری فعالیت های بازاریابی کاملا عمومی با لوگوی های قدیمی و رنگ های اشتباه خواهید داشت.

 

منبع: تک تو