پول هوشمند (Smart Money) به سرمایه‌ای گفته می‌شود که توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خبره‌های بازار و سایر متخصصان مالی اداره می‌شود.

پول هوشمند ابتدا یک اصطلاح در قمار بود و به شرط‌بندی‌هایی گفته می‌شد که توسط قماربازان با سابقه موفقیت بالا بسته شده است. معمولا این قماربازارن یک دانش عمیق یا اطلاعات داخلی از بازی داشتند که در دسترس عموم قرار نگرفته بود.

در دنیای سرمایه‌گذاری نیز پول هوشمند همین مفهوم را دارد، پول هوشمند در بازارهای مالی به عنوان سرمایه‌ای که توسط افراد با درک بالاتر از بازار، یا افرادی که به اطلاعات پنهانی دسترسی دارند شناخته می‌شود.

به همین دلیل، وقتی بین سرمایه‌گذاران خرد و موسسات سرمایه‌گذاری اختلاف نظر وجود دارد، همیشه اینطور تصور می‌شود که جریان پول هوشمند که اغلب توسط موسسات اداره می‌شود، شانس موفقیت بیشتری در معاملات خواهد داشت.

با این توصیف یکی از ارکان Smart Money یا همان پول هوشمند وجود دانش و اطلاعاتی توسط افرادی است که در پشت این سرمایه گذاری قرار دارند. افرادی که می توانند قبل از دیگران تشخیص دهند یا پیش بینی کنند. این دانش می تواند بواسطه تجربه یا هوش و ذکاوت سرمایه گذار بوجود آید. البته اینکه ایجاد دانش با دسترسی به برخی منابع اطلاعاتی محرمانه یا همان رانت اطلاعاتی از مصادیق پول هوشمند یا Smart Money است یا خیر؟ جای بحث دارد.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که سرمایه خود را در اختیار افراد و شرکت های سرمایه گذاری قرارداده تا با آن سرمایه گذاری کنند در واقع شما بدنبال تبدیل پول خود به پول هوشمند (Smart Money) هستند. چون احتمالاً به این اطمینان رسیده اید که آنها اطلاعات بیشتری نسبت به شما درخصوص روند بازار سرمایه دارند. اما لزوماً این افراد یا شرکت هایی که سرمایه های خرد من و شما را جمع آوری می کنند دارای سیستم پول هوشمند نیستند آنها صرفاً این قدرت را دارند که پول هوشمند را شناسایی کنند و بعد سوار بر موج سرمایه گذاری پول هوشمند شوند. به پول هایی که در قالب چنین سیستمی سرمایه گذاری می شوند پول کودن (‘stupid money’) یا (‘dumb money’) می گویند. به عبارت بهتر سرمایه گذارانی که روندهای سرمایه گذاری را پیش بینی نمی کنند یعنی افرادی که سعی می کنند ابتدا ببینند پول های هوشمند کجا سرمایه گذاری می شود تا متعاقب آن برای سود بیشتر خود سرمایه گذاری کنند را صاحبان “پول کودن” یا “پول گنگ” می نامند.

شناسایی پول هوشمند :

البته اینکه چطور تشخیص دهیم سرمایه گذاری انجام شده ناشی از پول هوشمند است یا خیر، بنظر کار ساده ای نیست. شاید یکی از ساده ترین کارها این باشد که همانند قمار بازهای قدیم رفتار و شربط بندی های قمار بازهای حرفه ای را دنبال کنیم. بطور مثال در جامعه سرمایه گذاری آمریکا اینکه شخصی مثل وارن بافت چطور و کجا سرمایه گذاری می تواند برای خیلی از سرمایه گذاران مهم تلقی شود. چون از نظر جامعه سرمایه گذاری آمریکا، سرمایه های شرکت برکشایر هاتاوی، پول هوشمند بحساب می آید. و اگر سرمایه های این شرکت در حال انباشته شدن است احتمالاً وارن بافت هیچ فرصتی برای سرمایه گذاری این شرکت شناسایی نکرده است.

در این مورد البته باید به این نکته نیز توجه داشت که همواره قیاس با یک سرمایه گذار بزرگ و هوشمند مانند وارن بافت و بررسی رفتار او کار درستی نیست. بهتر بگویم یک سرمایه گذار خرد در مقام قیاس خود با سرمایه گذار بزرگی مثل وارن بافت ممکن است به خطا برود. به عنوان مثال افزایش نقدینگی وارن بافت و عدم سرمایه گذاری او بمنزله فقدان فرصت سرمایه گذاری با پول هوشمند برای یک سرمایه گذار خرد نیست. به عبارت دیگر شاید حجم نقدینگی شخصی مثل وارن بافت در حدی باشد که وارد معاملات کوچک و متوسط شدن (هر چند با پول هوشمند) برای او و مجموعه اش فاقد ارزش اقتصادی کافی است.

نکته دیگر در شناسایی پول هوشمند، توجه به حجم سرمایه گذاری است. معمولاً هرجایی سرمایه گذاری سنگینی صورت می پذیرد اگر مباحثی مثل فساد مالی یا پول شویی در کار نباشد شائبه smart Money یا همان پول هوشمند وجود دارد. چرا که این گمان می رود سرمایه گذار بواسطه اطلاعاتی که از موضوع سرمایه گذاری دارد دست به چنین حجمی از سرمایه گذاری زده است. البته این مسئله یک راه حل قطعی نیست اما قابل بررسی است.

شاخص پول هوشمند (Smart money index):

(SMI) یا Smart money index شاخص پول هوشمند یک روش تحلیلی است مبتنی بر رفتار و احساسات سرمایه گذاران که اولین بار توسط شخصی بنام Don Hays معرفی شد. ایده اصلی این شاخص که براساس الگوی قیمت های روزانه تعیین می شود این است که اکثر سرمایه گذاران و معامله گران، معاملات خود را در ابتدای روز کاری و براساس اخبار و اطلاعات بدست آمده از روز قبل انجام می دهند. لذا خرید و فروش های زیادی در ساعات اولیه بازار صورت می گیرد.اما سرمایه گذاران هوشمند در ساعات انتهایی روز و با تحلیل عملکرد بازار در ابتدای روز تصمیم می گیرند.  در  SMI دو زمان بسیار مهم است . ۳۰ دقیقه اول بازار، و میزان زمان سپری شده. ۳۰ دقیقه اول از این جهت مهم است که بازار تابع تصمیمات هیجانی و احساسی معامله گران در نتیجه اخبار خوب و بد روز قبل می باشد. و زمان سپری شده تا انتهای روز معرف روند واقعی تر بازار است. ابتدایی ترین فرمول محاسبه SMI بصورت زیر است:

مثلا اگر شاخص SMI داوجونز در انتهای روز قبل ۱۰۰۰۰ واحد باشد و در ۳۰ دقیقه ابتدایی ۱۰۰ واحد رشد و تا انتهای روز ۸۰ واد ارزش اش را از دست داده باشد ارزش SMI امروز برابر است با ۹۸۲۰=(-۸۰)+۱۰۰-۱۰۰۰۰.

 

منبع: اسکیل ما